Mobilne stacje robocze od HP – Zbook 14, 15 i 17

HP ma w swojej ofercie kilka bardzo różnych mobilnych stacji roboczych sprzedawanych pod wspólną marką ZBook. Aktualnie dostępne są 2 generacje tych laptopów. Zgodnie z oznaczeniami najmniejszy z nich HP Zbook 14 jest lekkim laptopem 14 calowym. Oprócz niego są również większe laptopy 15 i 17 calowe. Do jakich zastosowań służą i na który się zdecydować?

HP ma w swojej ofercie kilka bardzo różnych mobilnych stacji roboczych sprzedawanych pod wspólną marką ZBook

fot. hp.com

HP ZBook 14 G2 – Bardzo smukła i lekka maszyna, ważąca w podstawowej konfiguracji poniżej 1,8 kg. Świetnie wykonana obudowa tego laptopa ma jedynie 21 mm grubości. Jest być może najbardziej udana do tej pory próba osiągnięcia dużej mocy obliczeniowej w laptopie ważącym poniżej 2 kg. Z procesorem Intel Core i7 U, kartą AMD Fire Pro 4100 i potencjalnie 16 GB RAM jest to bardzo wydajny laptop, choć oczywiście słabszy od korzystających z procesorów o wyższym napięciu HP ZBook 15 i 17. HP ZBook 14 G2 jest stacją niesamowicie mobilną, ale nie aż tak roboczą. Z wysokiej, jakości matrycą Full HD (typu IPS) i dobrą baterią jest świetnym wyborem dla osób potrzebujących laptopa uniwersalnego.

HP ZBook 15 G2 – 15 calowy laptop jest o ponad kilogram cięższy niż jego 14 calowy odpowiednik i o około 10 milimetrów wyższy. Różnica w mobilności jest, więc ogromna, ale przekłada się ona na wydajność. HP ZBook 15 G2 oparty jest o bardzo mocne procesory Intel Core i7 MQ. Potencjalnie korzysta też z karty graficznej AMD Fire Pro 5100 (która prezentuje istotnie wyższą wydajność niż model 4100) i 32 GB RAM. Osiągi tego laptopa są na prawdę imponujące. Świetnie sprawdza się on, więc w wytężonej pracy, także nad grafiką (dzięki matrycy DreamColor). W stosunku do swojej mocy jest też bardzo dobrze wyciszony, a jako laptop 15 calowy dysponuje większa klawiaturą z blokiem numerycznym.

HP ZBook 17 G2 – Tak jak HP ZBook 14 G2 oznacza dolną granicę mobilnych stacji roboczych (pod względem wydajności i wagi), tak HP ZBook 17 G2 jest na przeciwnym biegunie. 17 calowy laptop waży w różnych konfiguracjach od 3,4 do blisko 4 kg. Jest więc po prostu ogromny i trudno przypisać mu mobilność. Jest jednak bardzo wydajny i przy tym wcale nie tak drogi jak można by się spodziewać. Może być wyposażony w potężny procesor Intel Core i7-4940MX lub cała gamę procesorów, z których korzysta też HP Zbook 15 G2. Korzysta też z tego samego zestawu kart graficznych i można go kupić z matrycą DreamColor. HP ZBook 17 G2 ma opinię mobilnej stacji roboczej, która charakteryzuje się najlepszym stosunkiem wydajności do ceny z pośród dostępnych aktualnie na rynku.

Wszystkie 3 ZBooki są wartymi uwagi maszynami, choć spełniają nieco odmienne role. HP ZBook 14 G2 to bardzo mobilny i elegancki laptop biznesowy, HP ZBook 15 G2 rasowa stacja graficzna, a HP ZBook 17 G2 stacjonarny kolos obliczeniowy.

About admin