HP ZBook 15 jako solidna stacja robocza

ZBook 15 promowany jest przez HP jako mobilna stacja robocza. Producent w solidną obudowę „włożył” najnowsze podzespoły. Czy to jednak podziało? I czy model ten rzeczywiście jest w stanie zastąpić stację roboczą dla profesjonalisty?

Obudowa jako wizytówka solidności

ZBook 15 promowany jest przez HP jako mobilna stacja robocza

fot. hp.com

Model HP ZBook 15 jest jedną z najdroższych propozycji wśród laptopów biznesowych. Firma HP zadbała jednak o to, aby laptop ten stał się prawdziwą wizytówką marki. Solidność wykonania widać już po wyciągnięciu komputera z opakowania – obudowa jest sztywna i bardzo stabilna (zauważalnie nie ugina się nawet pod mocnym naciskiem). Wieko laptopa wykonano z aluminium, a plastikowe dodatki nie rzucają się w oczy.

HP ZBook 15 ma 30,5 mm wysokości i waży 2,82 kg - jego wymiary są więc większe od ultrabooków, ale też nikt nie oczekuje od solidnej stacji roboczej, że będzie super cienka. Plusem jest również bardzo łatwy dostęp do pokrywy serwisowej, ponieważ nie posiada ona śrub.

Bogaty w porty peryferyjne

Mobilna stacja robocza HP ZBooka wyposażona została w liczne porty peryferyjne. Laptop posiada porty USB w wersji 3.0 i 2.0, DisplayPort, Thunderbolt, złącze stacji dokującej, slot na kartę SIM (we wnęcę akumulatora), czytnik Smart Card, czytnik kart pamięci, gniazdo audio. W komputerze nie zabrakło również napędu optycznego.

Matowa matryca

W HP ZBook 15 znalazła się matowa matryca IPS o przekątnej ekranu 15,6 cala. Jej rozdzielczość wynosi 1920 x 1080. Plusem są bardzo szerokie kąty widzenia – obraz jest wyraźny nawet wtedy, gdy na ekran patrzymy pod ostrym kątem.

Jakie podzespoły?

Plusem HP ZBook 15 jest procesor czwartej generacji – Intel Core i7 4700MQ. Jego taktowanie wynosi od 2,4 do 3,4 GHz. Funkcja Intel Turbo Boost 2.0 sprawia, że procesor automatycznie przyspiesza pracę, gdy jednocześnie korzystamy z wielu rozbudowanych aplikacji. Wygodę pracy zapewnia również technologia Intel Hyper-Threading.

Laptop dostępny jest z doskonałą kartą graficzną nVidia Quadro K1100M. O szybkości działania notebooka przesądza także szybka pamięć operacyjna DDR3 o pojemności 8 GB. Kolejną, mocną stroną tego komputera jest dysk twardy o pojemności 750 GB.

Co z wydajnością baterii?

Laptop dostępny jest w kilku konfiguracjach z różnymi akumulatorami. Możemy wybrać wersję z 8-komorowym akumulatorem o pojemności 75 lub 83 Wh. Użytkownicy, którym zależy na przedłużonym działaniu baterii, mogą podłączyć, od spodu, akumulator 9-komorowy o pojemności 100 Wh. Urządzenie z podstawową wersją baterii (83 Wh) działa około 4,5 godziny (standardowe użycie).

About admin