Laptopy Dell Precision – stacje robocze skompresowane

Jak małe może być urządzenie by wciąż można je nazywać stacją roboczą? Pod nazwą mobilnych stacji roboczych sprzedawane są także laptopy, które nie powinny zaliczać się do tej kategorii. Co w takim razie powinno? Na pewno będą to laptopy Dell Precision.

4 różne modele

Każda z mobilnych stacji roboczych Dell prezentuje wydajność, jakiej od niej wymagamy

fot. dell.com

Najmniejsza z mobilnych stacji roboczych Dell, model Precision M3800 waży jedynie 2kg i mieści się w 20 milimetrowej obudowie. Na pewno jest więc większa od HP ZBooka 14, ale dzięki temu mogła też otrzymać nieco mocniejszy procesor. Największy Dell Precision M6800 waży niemal dwukrotnie tyle. Pomiędzy oboma skrajnymi modelami plasują się Dell Precision M4800 i M2800. Różnice w wadze przekładają się na wydajność, nie jest to jednak zależność liniowa. Oprócz najlżejszego modelu korzystającego z procesorów Intel Core i7 4702HQ, laptopy te mają podobny wybór dostępnych procesorów, wśród których warto zwrócić uwagę na potężny Intel Core i7 Extreme Edition. Jest to najmocniejszy procesor, z którego aktualnie korzystają laptopy i śmiało można założyć, ze jego wybór przełoży się na wydajność stacji roboczej.

Konfiguracje

Jak na mobilne stacje robocze przystało cała seria pozwala na bardzo szeroki dobór podzespołów. 2 z 4 modeli można np. rozbudować do 32 GB RAM (M4800 i M6800), pozostałe 2 zatrzymują się na 16 GB RAM (M2800, M3800). Karty graficzne zaczynają się od NVIDIA Quadro K1100M i idą w górę przez rozwiązania takie jak NVIDIA Qudro K3100M czy AMD FirePro M5100. Wszystkie laptopy z tej serii bardzo dobrze wypadają w aplikacjach typu CAD (AutoCad, MathCad, ArchiCad). Wybór możliwych matryc zaczyna się już od zdecydowanie za słabej dla stacji roboczej rozdzielczości 1366 x 786, a kończy na świetnych wyświetlaczach 3200 x 1800 typu IPS z podświetleniem LEDowym.

Którą wybrać?

Każda z mobilnych stacji roboczych Dell prezentuje wydajność, jakiej od niej wymagamy. Ilość możliwych opcji może jednak nieco utrudniać wybór gdy nie mamy sprecyzowanych przed dokonaniem zakupu wymagań. Od nich należałoby zacząć. Jeśli przeważy mobilność, M3800 będzie z pewnością odpowiednim wyborem, zwłaszcza jeśli wybierzesz go z akumulatorem o pojemności 91 Wh. Jeśli stawiasz zdecydowanie na wydajność, najbardziej pozytywne recenzje osiąga M4800, ale M6800 również jest bardzo wydajną stacją roboczą.

About admin