Nowa generacja mobilnych stacji roboczych – Lenovo, Dell, HP, MSI

Wprowadzenie na rynek kolejnej, szóstej już generacji procesorów Intel Core było impulsem dla producentów laptopów do stworzenia opartych na niej mobilnych stacji roboczych. Jednocześnie wprowadzono sporo dodatkowych zmian widocznych w takich modelach jak Lenovo ThinkPad P50 czy Dell Precision 7710 M.

 

MSI – mobilne stacje robocze dla graczy?

Wprowadzenie na rynek kolejnej, szóstej już generacji procesorów Intel Core było impulsem dla producentów laptopów do stworzenia opartych na niej mobilnych stacji roboczych

fot. lenovo.com

W laptopach MSI bardzo szybko pojawiły się procesory Intel Core i7 szóstej generacji, a wraz z nimi możliwość rozbudowania niektórych modeli do 32 GB RAM. To zdecydowanie parametry mobilnej stacji roboczej, warto jednak zauważyć, że niemal zawsze laptopy MSI wyposażone są w karty graficzne zoptymalizowane pod kątem gier, nie zaś renderowania grafiki.

 

HP – jeszcze mocniejsze ZBooki (G3)

Już wcześniej należące do najpotężniejszych mobilnych stacji roboczych HP ZBook 17 i HP ZBook 15 doczekały się procesorów Intel Core szóstej generacji oraz jeszcze od nich potężniejszych Intel Xeon. Z zewnątrz nie widać wielkich różnic pomiędzy generacjami, takie same pozostały też karty graficzne i wyświetlacze. Zmiana dotyczy więc jedynie podniesienia wydajności CPU, a mimo to z matrycami HP DreamColor i dyskami SSD montowanymi bezpośrednio do szyny PCI, oba modele plasują się w ścisłej czołówce najlepszych laptopów w tej kategorii.

 

Nowe, lepsze Dell Precision

Następcy niezwykle wydajnych, ale też ciężkich modeli Precision 4800M i 6800M są od nich nieco lżejsi i mobilniejsi. Podobnie jak w przypadku konkurencji zastosowano w nich procesory szóstej generacji, choć w przeciwieństwie do oferty HP nie zdecydowano się na Intel Xeon. Za to Dell Precision 7710M i Dell Precision 5510 M dostępne są z profesjonalnymi matrycami 4K o blisko 100% pokryciu palety barw AdobeRGB. Warto zauważyć, że mimo zastosowania bardzo mocnych podzespołów, Dell Precision może kosztować nieco mniej niż podobnie złożone modele konkurencji.

 

Lenovo – zupełnie nowe ThinkPady P50 i P70

Tymczasowo Lenovo nie miało 17-calowej mobilnej stacji roboczej, teraz nadrabia tą zaległość. Dwa modele oparte o nową generację procesorów – Lenovo ThinkPad P50 i Lenovo ThinkPad P70 zastępują wysłużonego (ale i zasłużonego) ThinkPada W541. Choć modele te pojawiają się w sprzedaży, wciąż niewiele o nich wiadomo.

W kolejnych modelach i odsłonach mobilnych stacji roboczych producenci dokonali też drobnych zmian, które części użytkowników przypadną do gustu, a innym niekoniecznie. Najbardziej istotne są jednak dwie zmiany: przejście na procesory szóstej generacji i coraz większa dostępność profesjonalnych matryc 3K/4K o 100% pokryciu palety barw sRGB i coraz bardziej zbliżonym pokryciu palety AdobeRGB.

About admin