Monitory – jakie wybrać?

Wybór monitora powinien być uwarunkowany jego przeznaczeniem. Innym model wybierzemy, jeżeli jesteśmy miłośnikami gier komputerowych, a inny gdy zawodowo zajmujemy się projektowaniem graficznym. Poszczególnie modele monitorów różnią się między sobą między innymi wielkością przekątnej, rodzajem matrycy, sposobem podświetlenia, rozdzielczością, ilością złączy oraz czasem reakcji.

Przekątna

Wybór monitora powinien być uwarunkowany jego przeznaczeniem

fot. lenovo.com

Do wyboru będziemy mieli monitory o przekątnych od 17 do 55 cali, powinniśmy je dobrać w zależności od tego, w jakiej odległości od ekranu będziemy siedzieć. Dla profesjonalistów odpowiednie będą monitory o przekątnych 30 calowych, do użytku domowego w zupełności wystarczą ekrany o przekątnych 24 cala.

Proporcje ekranu

Najpopularniejsze monitory to 16:9 i 16:10 – będą się nadawać do oglądania filmów i pracy biurowej. Jeżeli zależy nam na obrazie zbliżonym jakością do obrazu kinowego, warto zdecydować się na zakup monitora panoramicznego albo ultrapanoramicznego.

Rodzaj matrycy

Obecnie za najlepszą matrycę uznaje się IPS, dzięki temu wyświetlany obraz ma szerokie kąty widzenia a barwy są dobrze odwzorowane. Alternatywą mogą okazać się matryce VA. Natomiast do najtańszych i najpowszechniejszych zaleca się monitory z matrycą TN, które niestety oprócz szybkich reakcji nie mają nic więcej do zaoferowania.

Kąty widzenia

Jeżeli zależy nam na komforcie oglądania filmów, ważne jest to, aby zdecydować się na monitor, który będzie miał szerokie kąty widzenia, w ten sposób niezależnie od tego, gdzie i na jakiej wysokości będziemy siedzieć, obraz będzie wyraźny.

Rozdzielczość

Od rozdzielczości będzie zależeć komfort pracy, jeżeli będzie zbyt wysoka wyświetlane obrazy będą małe, gdy będzie zbyt mała wyświetlane obrazy nie będą mieć dobrej ostrości. Obecnie najlepszym rozwiązaniem jest zakup monitora w rozdzielczości Full HD – 1920×1200, obecnie takie ekrany posiada większość laptopów. Natomiast, jeżeli szukamy monitora do gier warto zapoznać się z monitorami w jeszcze wyższej rozdzielczości typu UltraHD albo 4K.

About admin