Microsoft Surface 4 Pro – tablet, który można konfigurować

Zdecydowana większość tabletów ma bardzo ograniczone możliwości konfiguracyjne. Zwłaszcza procesory są montowane standardowo i decydując się na dany model, nie ma się żadnej możliwości wyboru. W laptopach jest już przynajmniej kilka możliwości do wyboru i Microsoft Surface Pro 4 jako urządzenie hybrydowe powinien je zapewniać. Tylko czy to możliwe w tablecie ważącym 800g

Bardzo wiele możliwości

12-calowy tablet Microsoftu ma za zadanie zastępować lekkiego laptopa, czego nie mógłby  robić gdyby był oparty na procesorach typowo tabletowych

fot. microsoft.com

12-calowy tablet Microsoftu ma za zadanie zastępować również lekkiego laptopa, czego nie mógłby  robić gdyby był oparty na procesorach typowo tabletowych (np. Intel Atom). Do dyspozycji są więc  standardowe, niskonapięciowe jednostki Intela znane z laptopów biznesowych. Najlepsze z nich, oznaczone i7, trafiły między innymi do Lenovo ThinkPada T550 czy HP ZBooka 15u, a więc wydajnych notebooków 15-calowych. W tablecie procesory takie nie mogą wykazać się pełnią możliwości, ale i tak czynią z MS Surface 4 Pro najwydajniejszy tablet na rynku. Oczywiście wybór procesora ma znaczny wpływ na cenę, toteż część użytkowników powinna zdecydować się jednak na wersje z i3/i5, które są też minimalnie lżejsze. W zależności od wybranego procesora, otrzymamy zintegrowaną z nim kartę graficzną i będziemy mogli wybrać pozostałe podzespoły. Dyski SSD stosowane w Surface Pro 4 mają od 128 do 512 GB, a pamięci RAM można mieć od 4 do 16 GB. Wybór nie ma wpływu na wyświetlacz, który zawsze jest bardzo dobry (rozdzielczość 2732×1824, rewelacyjne rozświetlenie, wysoki kontrast).

Użyteczne dodatki i dodatkowe koszty

Niestety wybierając MS Surface 4 Pro dostajemy jedynie sam tablet. By móc zamienić go w miniaturowego laptopa potrzebujemy dodatkowo zakupić Type Cover, czyli lekką klawiaturę z dodatkową płytką dotykową. Faktycznie jest ona bardzo dobra, o niebo lepsza niż w modelu Surface Pro 3, ale dodaje kilkaset złotych do ceny i tak nietaniego urządzenia. W podstawowym zestawie jest natomiast Surface Pen. Pisak dostosowany do ekranu dotykowego jest wygodny i precyzyjny. Świetnie sprawdza się przy obsłudze programów graficznych. Można też dokupić do tabletu stację dokującą, co w pierwszej chwili wydaje się zasadne, gdyż urządzenie ma bardzo niewiele portów wyjściowych, ale podważa zasadność samego wyboru tabletu zamiast notebooka.

Do czego używasz tabletu?

Jeśli potrzebujesz jedynie tabletu, poprzestań na podstawowej konfiguracji z Intel Core i3 i 4 GB RAM. To i tak więcej niż w większości tabletów. Natomiast jeśli chcesz zastąpić oba urządzenia jednym, musisz nieco dopłacić. Przede wszystkim dokup klawiaturę i zastanów się nad mocniejszymi podzespołami. MS Surface 4 Pro daje duże możliwości – wykorzystaj je.

About admin