Oto pokłosie ostatnich targów elektroniki, które jak co roku odbyły się w Las Vegas Stan Nevada USA. W styczniu zjeżdża się zacne grono producentów i użytkowników nowinek z dziedziny hardware. W tym sezonie targi zaliczyły pięćdziesiątą rocznicę udanego startu. Jedną z nowinek przedstawionych szerokiej publiczności był notebook Lenovo ThinkPad L470 (o którym to laptopie także pod tym linkiem).
Charakterystyka jednostki:
- procesory Kaby Lake Intel Core i3, i5, i7 serii siódmej,
- ekran 14,1 cala, dostępny w wersji HD lub Full HD z matrycą IPS,
- czytnik linii papilarnych,
- modem WWAN,
- pamięć Intel Optane,
- łączna pojemność baterii do 95,5 Wh,
- waga 1,92 kg.
Nowinki technologiczne
W tym modelu notebooka zrezygnowano z tradycyjnych dysków PCI i zastosowano nowoczesną pamięć typu Intel Optane. Nowa technologia zwiększa prędkość działania urządzeń. Dzięki obniżeniu progu opóźnień, co jest kluczowe w przypadku wszystkich nowoczesnych podzespołów. Pamięć Optane realizuje opóźnienia z poziomu nano. Jest to skok o jeden rząd wielkości. Zwiększenie docelowej szybkości pamięci było możliwe dzięki miniaturyzacji.
Ubocznym efektem postępu miniaturyzacji jest zwiększenie pojemności systemu. Pamięć Optane zasługuje na miano sub wymiarowej. Grubość materiału w notacji nano daje obraz warstwy surowca w postaci powierzchni zaściełanej pojedynczymi atomami. Każda komórka pamięci została połączona niezwykle precyzyjną siecią przewodów.
Dzięki pamięci Optane można odczytać informacje zapisane w celach nawet po wznowieniu działalności spowodowanej zanikiem zasilania. Tak skonfigurowana pamięć jest cennym nabytkiem dla miłośników gier komputerowych, które są niezwykle pamięciożerne.
Pamięć Optane w połączeniu z tradycyjnym dyskiem twardym daje osiągi na poziomie technologii SSD bez utraty pojemności. A w połączeniu z procesorem serii siedem szybkość reakcji została gigantycznie zwielokrotniona.
Automatyzacja pewnych procesów w połączeniu z oszałamiającą prędkością działania otwiera pole do działania inteligentnego oprogramowania, uczącego się nawyków użytkownika. Efektem dużej gęstości pamięci jest szybki dostęp do plików o gigantycznych objętościach.