Lekki i wytrzymały – Toshiba Portege Z30

Mobilność – popularne hasło, które producenci elektroniki dołączają zarówno do tabletów, jak i stacji roboczych. Faktycznie, nowsze wersje laptopów są lżejsze i przez to bardziej przenośne od swoich poprzedników. By jednak faktycznie zasłużyć na miano mobilnych, powinny zapewniać znacznie większe możliwości pracy w terenie niż konkurencyjne urządzenia. I nie wystarczy tu spełnienie jednego z parametrów. Mobilny laptop musi być jednocześnie lekki, wytrzymały i jak najmniej zależny od ładowarki.

Mobilność - popularne hasło, które producenci elektroniki dołączają zarówno do tabletów, jak i stacji roboczych

fot. toshiba.com

Tu właśnie jest miejsce dla różnych modeli Toshiba Portege Z30 w wersjach A i B. 13-calowe laptopy w różnych konfiguracjach ważą 1,2-1,25 kg. Mieszczą się w obudowach o grubości 18 mm, a mimo to utrzymują bardzo dobry czas pracy na baterii, sięgający 7-8 godzin. Chronione magnezową obudową są o wiele wytrzymalsze niż można by oczekiwać. Mają wszystkie te zalety, które decydują o mobilności i pozwalają na całodzienną pracę poza biurem.

Co mieści się w 18 mm?

Najczęściej laptopy, które są zoptymalizowane pod kątem wykorzystania poza biurem, cierpią na brak niektórych funkcji, możliwości i podzespołów. Chcąc osiągnąć minimalną masę, producenci usuwają lub miniaturyzują istotne dla użytkownika elementy, choćby takie jak porty wyjściowe. W Toshibie Portege Z30 na tym jednak nie oszczędzano. 3 porty USB, HDMI, LAN i czytnik SmartCard to już niezłe wyposażenie w złącza. Totalnym zaskoczeniem są natomiast VGA i port stacji dokującej. W tej kategorii wagowej jest to prawdopodobnie najlepiej wyposażony w porty laptop na rynku.

Przyglądając się podzespołom, trzeba przyznać, że inżynierowie Toshiby osiągnęli niezwykły poziom upakowania. Wśród dostępnych procesorów są między innymi Intel Core i7 serii U, który dzięki TurboBoost osiąga taktowanie 2,7 GHz. Dodajmy do tego dysk SSD, 16 GB RAM i otrzymamy laptopa, który znów nas zaskoczy, tym razem wydajnością.

Jakim sposobem ten laptop ma do tego wszystkiego jeszcze manipulator AccuPoint z oddzielnymi przyciskami i całkiem znośną klawiaturę? Tego nie wiadomo, za to pewne jest, że również wentylator jest całkiem solidny. Utrzymuje odpowiednią temperaturę urządzenia nawet podczas wytężonej pracy, a przy okazji głośno oznajmia swoje istnienie. Cóż, nie można mieć wszystkiego.

Tym, czego ewentualnie może brakować niektórym użytkownikom, jest matryca o większej rozdzielczości i szerszych kątach widzenia. Używane wyświetlacze są matowe, więc dobrze sprawują się na zewnątrz, ale Toshiba Portege Z30 nie miała być laptopem multimedialnym. Kompletna oferta notebooków z tej serii jest dostępna na tutaj: http://www.kuzniewski.pl/k1370,laptopy-toshiba-portege-portege-z30.html

Przyjaciel podróżnika

W tym wypadku określenie mobilny jest zdecydowanie niewystarczające. Możesz wrzucić go do dyplomatki, a nawet torebki. Przez cały dzień będzie działać na baterii i bardzo szybko wykonywać twoje polecenia. Po powrocie do gabinetu możesz swobodnie podpiąć go do innych urządzeń, w tym stacji dokującej. Coś jeszcze? Jest ładny, zdecydowanie.

About admin