Laptop jako jednostka centralna

Czy 11 calowy laptop jest bardziej poręczny od 15 lub 17 calowego? Z pewnością tak. Na tym drugim pracuje się jednak znacznie wygodniej. Faktycznie wiele osób preferuje pracę przy dużych 20+ calowych ekranach, z wykorzystaniem myszy i wygodnej klawiatury (tak zwanej korektorskiej). Jak to połączyć?

Aktualnie mobilność i wygoda użytkowania są trudnymi do połączenia wartościami. Być może za kilka lat zmienią to gogle zastępujące ekran i rękawice wykorzystywane jak urządzenie wejściowe, póki co jednak musimy sobie radzić za pomocą dostępnych rozwiązań, które niekiedy są całkiem dobrze dostosowane do tej sytuacji.

Bardzo cienki i lekki ultrabook może zapewnić dostateczną moc by stać się jednostkę centralną w miejscu pracy, jednocześnie po odłączeniu służyć jako urządzenie w pełni mobilne. Konieczne jest jednak odpowiednie dobranie do siebie wszystkich elementów zestawu.

Złącza

Stacja dokująca Lenovo

Stacja dokująca znacznie zwiększa możliwości laptopa (fot. Lenovo.com)

Planując wykorzystanie laptopa jako jednostki centralnej, przyjrzyj się uważnie portom jakimi on dysponuje. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku ultrabooków. Często mają one maksymalnie 3 porty (2 x USB + jeden inny). Jeśli podłączysz do nich zewnętrzny monitor, mysz i klawiaturę, okaże się, że brakuje dodatkowego łącza by podpiąć np. pendrive i zgrać dane. Jeśli wybrany notebook nie oferuje niezbędnych portów, warto poszukać modelu z gniazdem stacji dokującej. Odpowiednie złącza oferują biznesowe laptopy Fujitsu, Lenovo, HP, Toshiba i Asus.

Może bezprzewodowo?

Laptopy mają szerokie możliwości łączenia się bezprzewodowo z innymi urządzeniami. Te jednak zazwyczaj pozostają nieco w tyle. Bezprzewodowa mysz i klawiatura w dalszym ciągu zajmują port USB swoim odbiornikiem. Znacznie lepiej wygląda sytuacja w przypadku monitorów i drukarek. Stosowanie urządzeń przejściowych z którymi laptop jest połączony bezprzewodowo, a pozostałe akcesoria tradycyjnie nie zapewnia optymalnych możliwości korzystania z mocy urządzenia.

Laptop może być jednostką centralną stanowiska pracy biznesmena, musi jednak być kupiony z myślą o takim przeznaczeniu.

About admin