Komunikacja z laptopem – urządzenia wejściowe

Dlaczego część użytkowników, wymieniając laptopa, decyduje się na urządzenia, które przy identycznym koszcie wypadają gorzej w testach wydajności lub są cięższe? Czy chodzi o prestiż lub po prostu siłę przyzwyczajenia? Częściowo na pewno tak, warto jednak pamiętać o jeszcze jednym czynniku. 

Maleńki manipulator nazywany TrackPoint (Lenovo) lub SensePoint (Asus) niekiedy okazuje się znacznie wygodniejszy od płytki dotykowej

fot.asus.com

Użytkownicy laptopów biznesowych często pracują na nich przez wiele godzin. W takiej sytuacji okazuje się, że niemal wszystkie parametry schodzą na dalszy plan. Na czoło wysuwa się komfort pracy, a więc przede wszystkim jakość klawiatury, płytki dotykowej i innych urządzeń wejściowych. Jeśli z laptopa korzysta się niewygodnie, kusi, by dodać do niego zewnętrzną mysz i klawiaturę. Wówczas zamienia się on w jednostkę centralną, tyle że droższą i mniej wygodną. Szkoda marnować w ten sposób potencjał lekkiego, działającego kilka godzin na baterii i eleganckiego urządzenia.

Płytka dotykowa

Od momentu wprowadzenia płytka dotykowa ma znacznie więcej przeciwników niż zwolenników. Może jednak zastąpić mysz, o ile jest właściwie wykonana. Żeby prawidłowo wykonać za jej pomocą operacje przeciągnij-i-upuść, przybliż-oddal lub wykonać podwójne kliknięcie bardzo przydają się odrębne klawisze płytki, analogiczne jak te w myszy. Płytka powinna też obsługiwać na raz dotyk w kilku punktach. Bardzo dobrze sprawuje się pod tym względem seria Dell Latitude (np. E7450).

Klawiatura

Tradycyjnie najlepsze klawiatury w laptopach proponuje Lenovo w serii ThinkPad. W tym momencie są one traktowane jako wzór, do którego porównywane są inne klawiatury. Klawisze powinny być względnie duże (np. 18 x 18 mm, 19 x 19 mm), minimalnie wklęsłe, o długim, dobrze wyczuwalnym skoku. Oprócz wspomnianych laptopów zapewnia takie np. Asus Pro BU201. Częściej spotykanymi zaletami są podświetlenie dwustopniowe i nieuginające się miejsca oparcia nadgarstków. Oczywiście, im mniejszy laptop, tym trudniej liczyć na dobrej jakości klawiaturę. Niestety, większość ultrabooków ma raczej nieszczególnie przyjazne dla użytkownika klawiatury.

Manipulator

Maleńki manipulator nazywany TrackPoint (Lenovo) lub SensePoint (Asus) niekiedy okazuje się znacznie wygodniejszy od płytki dotykowej. Montowany jest w większej części ThinkPadów i biznesowych Asusach. Jeśli posiada oddzielne (niezintegrowane z płytką dotykową) przyciski, może być bardzo pomocny. Analogiczne jak w myszy przyciski mają też dodatkową funkcję. Można zmienić ustawienia i wykorzystywać je jako przyciski płytki dotykowej, co będzie wygodniejsze jeśli te ostatnie są zintegrowane. W laptopach o niewielkich klawiszach nie instaluje się manipulatorów, gdyż utrudniałyby one użycie klawiszy, z którymi dzielą wspólną przestrzeń.

Inne urządzenia

Coraz popularniejszym urządzeniem wejściowym jest ekran dotykowy, który pozwala wykonać wiele operacji bardziej komfortowo niż przy użyciu płytki czy manipulatora. Mogą zostawać na nim odciski palców, ale jeśli laptop posiada rysik można uniknąć tego ostatniego kłopotu. Powoli urządzeniem wejściowym staje się mikrofon i niewykluczone, że za jakiś czas będziemy wydawać laptopom komendy głosowe.

Pośród laptopów o największym komforcie użytkowania można znaleźć model od różnych producentów (zwłaszcza, ale nie tylko: Dell, Lenovo, Asus). Warto przy wyborze pamiętać, że po pierwsze, laptopy różnych marek mogą mieć nieco różniące się układy klawiatury. Po drugie, pomiędzy urządzeniami z tej samej firmy może występować bardzo duża różnica w jakości urządzeń wejściowych.

About admin