Jaki monitor do gier?

Popularne monitory LCD mają szereg zalet – są lekkie, energooszczędne, bez problemu można je przenosić, poza tym mieszczą się nawet na bardzo małych biurkach. Decydując się na takie rozwiązanie, będziemy mogli cieszyć się z dobrej geometrii obrazu oraz braku efektu migotania. Oczywiście mają także wady, dlatego przed dokonaniem wyboru odpowiedniego monitora, warto mieć wiedzę na temat poszczególnych parametrów.

To, na jaki monitor się zdecydujemy, z pewnością będzie zależeć od naszego budżetu. Pamiętajmy, aby wybierać panele pochodzące od renomowanych producentów, dzięki temu będziemy mogli cieszyć się sprzętem przed długi czas, a w razie usterki, będziemy mogli liczyć na pomoc serwisantów

fot. lenovo.com

Zwróćmy uwagę na przekątną, czyli odległość od lewego, dolnego rogu do górnego prawego, ta wartość mierzona jest w calach. Warto zastanowić się również nad odpowiednią rozdzielczością ekranu, nie można być ona zbyt niska, ani zbyt wysoka.

TN, MVA i PVA oraz IPS – jaka matryca?

Obecnie najpopularniejszym rozwiązanie są matryce typu TN, polecane ze względu na szybki czas reakcji, co przydaje się w grach. Niestety mają słabe odwzorowanie barw oraz wąskie kąty widzenia. Lepszym rozwiązaniem będą matryce MVA (Multidomain Vertical Alignment) albo PVA (Patterned Vertical Alignment). Decydując się na zakup monitora wyposażonego w tego typu matrycę, będziemy mogli cieszyć się z dużo lepszego odwzorowania barw oraz szerszych kątów widzenia. To dobre rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno do gier, jak i znacznie zwiększy komfort oglądania filmów akcji. Monitory z matrycami PAV sprostają oczekiwaniom nawet grafików komputerowych. Za najlepsze uznawane są obecnie monitory z matrycami IPS, dają one szerokie kąty widzenia oraz doskonałe odwzorowanie kolorów, a także odpowiednią jasność obrazu. Najbardziej zaawansowane panele oferują 30-bitową głębię kolorów oraz krótki czas reakcji.

To, na jaki monitor się zdecydujemy, z pewnością będzie zależeć od naszego budżetu. Pamiętajmy, aby wybierać panele pochodzące od renomowanych producentów, dzięki temu będziemy mogli cieszyć się sprzętem przed długi czas, a w razie usterki, będziemy mogli liczyć na pomoc serwisantów.

About admin