Rynek komputerów przenośnych przeznaczonych dla graczy jest niezwykle żywy i nieustannie się zmienia. Użytkownicy komputerów do gier są bardzo wymagający, dlatego producenci wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom, prześcigają się w tworzeniu coraz wydajniejszych laptopów, które jednocześnie są mobilne.
Laptopy dla graczy (http://www.gameragon.pl/k905,laptopy.html) to sprzęt z wyższej półki, który musi spełniać trzy warunki – wydajność, mobilność oraz wysoka kultura pracy. Mimo, że na rynku można znaleźć modele za niecałe 1600 zł, prawda jest taka, że nie będą one w stanie odtworzyć ani nowych gier, ani bardziej wymagających programów graficznych czy aplikacji. To dlatego, jeżeli już decydujemy się na zakup laptopa, na którym będziemy chcieli prowadzić wielogodzinne rozgrywki, warto zainwestować więcej pieniędzy. Już za 3000 zł można kupić komputer o bardzo dobrych parametrach.
Najważniejszym parametrem w przypadku laptopów gamingowych jest karta graficzna. Jest to element, który odpowiada za płynność wyświetlanego obrazu. Aby karta mogła sprostać efektom graficznym w nowych grach, musi być odpowiednio szybka. Dobrym rozwiązaniem będą karty typu: nVidia GeForce GTX albo GT, warto zainteresować się też kartami ATI np. Radeon HD 8870M. Wybierając kartę graficzną, warto zwrócić uwagę również na ilość pamięci, która usprawnia proces przetwarzania obrazu. Wystarczająca ilość pamięci na karcie graficznej to 2 GB, 4 GB umożliwiają odtwarzanie gier przy maksymalnych ustawieniach rozdzielczości.
Kolejna rzecz to pamięć RAM, która ma na celu przechowywanie i przetwarzanie danych niezbędnych do poprawnego działania procesora. Ponieważ od szybkości pamięci RAM zależy wydajność laptopa, warto wybierać sprzęt z minimum 6 GB. W tym wypadku im większa jest pojemność, tym lepiej, bo laptop będzie szybciej działał.
Wybór optymalnej konfiguracji laptopa nie jest łatwym zadaniem tym bardziej, jeżeli nie mamy odpowiedniej wiedzy. Przed dokonaniem wyboru odpowiedniego modelu, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakie gry zamierzamy grać oraz na jakich ustawieniach.