Jak bardzo można skompresować laptopa biznesowego, spełniającego wszystkie wymagania stawiane tej klasie? Czy można połączyć urządzenie do pracy z ultrabookiem? Dell próbuje odpowiedzieć na te pytania modelem E7250.
Pełen kontrastów
Z pewnością w stosunku do tego modelu zdania są i będą już podzielone. 12,5-calowy wyświetlacz i 19 mm wysokości to cechy delikatnych ultrabooków, ale waga 1500 g wydaje się nieco przesadzona. Wynika ona po części z ekranu dotykowego. Wersja bez niego schodzi do mniej niż 1300 g, ale wówczas matryca jest też słabsza. Obudowa, składająca się magnezu, aluminium i włókien węglowych, jest doskonała, podobnie jak wyposażenie urządzenia w porty zewnętrzne. Zmieścił się nawet port stacji dokującej. Ceną za umieszczenie ich w małym laptopie jest mało wydajny układ chłodzenia. Podczas wytężonej pracy ultrabook albo hałasuje, albo się przegrzewa. W pierwszej chwili bardzo trudno wyrobić sobie o nim jednoznaczną opinię.
Punkt po punkcie
Zaczynając od zewnątrz, możemy zauważyć dwa szczegóły. Po pierwsze, na pierwszy rzut oka można odnieść wrażenia, że ma się do czynienia z laptopem 13-calowym. Jest to raczej wadą, należąca jednak do tych najmniej istotnych. Przyćmiewają ją zdecydowane zalety obudowy. Skomponowano ją nie bez powodu z kilku materiałów. Jest bardzo sztywna, odporna na zabrudzenie i nadaje notebookowi jak rasowy wyglądu. Laptop ma różną wagę w zależności od rodzaju zastosowanej matrycy. Nawet najlżejsza wersja nie pozwala mu konkurować z superlekkimi 12 calowymi ultrabookami.
Większość portów umieszczona jest z tyłu laptopa lub na tylnej części jego prawej strony. Dzięki temu podłączanie urządzeń zewnętrznych jest wygodne. Na tym urządzeniu faktycznie można pracować. Pomaga w tym dobra, jak na niedużego laptopa, klawiatura i płytka dotykowa z oddzielnymi przyciskami.
Matryca obsługuje rozdzielczość 1366 x 768. Charakteryzuje się bardzo wysoką, choć niekoniecznie równomierną, luminacją. Laptopa można używać na zewnątrz, ma też szerokie kąty widzenia. Natomiast z odwzorowaniem barw radzi sobie średnio.
Dobry dysk SSD w połączeniu z 8 GB RAM i procesor i5 5300U, o bazowej szybkości taktowania 2,3 GHz (2,7-2,9 GHz przy funkcji TurboBoost), dają właściwą dla znacznie większych laptopów biznesowych wydajność. Niestety, niekoniecznie przez cały czas. Gdy laptop musi dłużej radzić sobie z maksymalnym obciążeniem, układ chłodzenia okazuje się niewystarczający. Następuje spowolnienie procesora, które jest odczuwalne, a Dell Latitude E7250 wciąż jest cieplejszy niż powinien.
Zgodnie z opisem producenta model jest długodystansowy i to w obu znaczeniach. Pozwala na całodzienną (7-8 h) pracę na baterii. Jednocześnie Dell jest tak pewny swojego dzieła, że standardowo proponuje 3- lub nawet 4-letnią gwarancję na tego laptopa.
Ocena
To świetny laptop, ale przeznaczony dla raczej wyjątkowych użytkowników. Jest bardzo precyzyjnie wykonany, dysponuje mocnymi podzespołami i długo działa na baterii. Jako ultrabook wydaje się nieco zbyt ciężki, jako przeznaczony do pracy laptop klasy biznesowej jest z kolei nieco zbyt mały i wyposażony w zbyt słaby układ chłodzenia. Mimo to jest zarówno mocnym ultrabookiem, jak i mobilnym laptopem biznesowym, a te warunki spełnia niewiele dostępnych na rynku urządzeń.
Bogata oferta laptopów Dell Latitude E7250 jest dostępna w sklepie internetowym kuzniewski.pl pod adresem http://www.kuzniewski.pl/k2007,laptopy-dell-latitude-latitude-e7250.html.