Dell Latitude E5450 – całkiem zwyczajny laptop biznesowy

W zależności od wersji konfiguracyjnej Dell Latitude E5450 może konkurować z modelami takimi jak HP EliteBook 840 czy Lenovo ThinkPad T440s, a więc pierwszą ligą 14 calowych laptopów biznesowych. Kupujący ma też możliwość zrezygnować z niektórych usprawnień i tym samym znacznie obniżyć cenę urządzenia. Duża dowolność w doborze podzespołów jest tu z pewnością zaletą, zwłaszcza dla osób dobrze zorientowanych w tematyce i potrafiących jasno określić swoje potrzeby.

Wersja minimalistyczna

W zależności od wersji konfiguracyjnej Dell Latitude E5450 może konkurować z modelami takimi jak HP EliteBook 840 czy Lenovo ThinkPad T440s, a więc pierwszą ligą 14 calowych laptopów biznesowych

fot. kuzniewski.pl

Co czyni z laptopa urządzenie biznesowe? Bardzo trudno to określić. Wcześniej z pewnością była to wydajność. Od czasu gdy zastosowano procesory niskonapięciowe,  różnica miedzy laptopami biznesowymi a gamingowymi wyraźnie się zmniejszyła. Maszyny dla graczy są coraz mocniejsze, laptopy biznesowe natomiast rozwijają się w nieco innym kierunku. Ich przewagą pozostają: czas pracy na baterii, precyzja wykonania i komfort użytkowania. Pewne minimum wydajności jest jednak konieczne i aktualnie zapewniają je niskonapięciowe procesory Intel Core i5. W taką jednostkę główną wyposażony jest Dell Latitude E5450. Ciekawostką może być to, że w wielu testach radzi sobie porównywalnie lub nawet lepiej niż droższe modele z procesorami serii Intel Core i7. Nawet najtańsza dostępna wersja zapewnia odpowiednią wydajność do pracy. Laptop charakteryzuje przemyślany zestaw dostępnych  portów, w tym gniazdo stacji dokującej. Dostęp do podzespołów jest prosty, łatwo wyczyścić wentylator lub wymienić któryś z elementów. Bateria starcza na ponad 6 godzin pracy, co jest zdecydowanie niskim wynikiem dla całodziennego użytkowania poza biurem. Bateria jest zamontowana na stałe.

Obudowę wersji podstawowej cechuje ciekawe połączenie tworzywa sztucznego i włókna węglowego. Producent wyposażył notebook w matową matrycę w rozdzielczości HD (1366 x 768). Kupując ją otrzymuje się całkiem zwyczajnego laptopa biznesowego – wydajnego i dobrze wykonanego, ale nie powalającego na kolana.

Co można usprawnić?

Jeżeli potrzebujesz czegoś więcej niż tego co ma do zaoferowania wersja podstawowa, zacznij od zmiany matrycy na Full HD. Przy okazji wyświetlacz będzie wykonany w technologii IPS, a więc poprawią się znacznie kąty widzenia. Dobra będzie też luminancja i odwzorowanie kolorów.

Wybierając laptopa z lepszą matrycą, automatycznie otrzymasz też wzmacnianą metalicznym stopem obudowę.

Kolejną dostępną modyfikacją jest powiększenie pamięci RAM. Wersja podstawowa dysponuje 4 GB pamięci, ale miejsca jest dość i jeśli potrzebujesz, zmieścisz tam nawet kości o łącznej pamięci 16 GB RAM.

Ewentualnie możesz pomyśleć też o większym dysku SSD. Ten montowany w standardzie nie jest zły, ale jest na nim ograniczona ilość miejsca.

Najwyższa konfiguracja w tym wypadku zdecydowanie różni się od podstawowej i mimo identycznego wyglądu, dwa egzemplarze Dell Latitude E5450 mogą należeć do zupełnie różnych klas urządzeń.

Całkiem zwyczajne?

Wśród laptopów biznesowych, ten model nie wyróżnia się szczególnie, ale też nie ma oczywistych wad. Odrobinę zbyt wysokie temperatury przy pełnym obciążeniu i akumulator zamontowany na stałe wewnątrz obudowy rekompensuje wysoka kultura pracy sprzętu oraz komfortowe urządzenia wejścia. Można śmiało powiedzieć, że Dell Latitude E5450 to dobry laptop, przydatny w pracy i przede wszystkim dostępny w wielu wersjach konfiguracyjnych.

About admin