Graficy, inżynierowie, architekci i inni specjaliści zazwyczaj poszukują sprzętu, który jest w stanie spełnić ich wysokie wymagania odnośnie wydajności i niezawodności. Często bowiem takie osoby korzystają na co dzień z różnych zaawansowanych programów pracujących pod ogromnym obciążeniem (np. do obróbki zdjęć lub projektowania wnętrz). W tym przypadku zdecydowane najlepszym rozwiązaniem jest zakup stacji roboczej, czyli komputera stacjonarnego albo przenośnego, który został zaprojektowany stricte do profesjonalnych zastosowań.
Model stacjonarny czy mobilny?
Pierwszą decyzją, jaką należy podjąć podczas wybierania profesjonalnej stacji roboczej, jest jej konstrukcja. Na rynku znajdziemy zarówno modele stacjonarne, jak i przenośne. Te pierwsze charakteryzują się bardzo wysoką wydajnością, ale jednocześnie mają dużą obudowę i ważą zazwyczaj ponad 20 kg. Są zatem przeznaczone głównie dla specjalistów wykonujących swoje obowiązki zawodowe w biurze lub domu. Z kolei wersje mobilne zapewniają ogromną wygodę użytkowania (mają postać laptopów i ważą maksymalnie 3 kg), polegającą na możliwości ich zabrania np. do klienta w celu zaprezentowania mu projektu. Są co prawda nieco mniej wydajne od stacjonarnych, ale bez problemu poradzą sobie z każdym zaawansowanym zadaniem. Przykładem takiego poręcznego urządzenia jest wyjątkowo lekka stacja robocza MSI WS63 (zaledwie 1,8 kg).
Parametry o największym znaczeniu
Dla profesjonalistów, w tym zwłaszcza grafików i architektów, ogromne znaczenie ma przede wszystkim jakość oraz wielkość ekranu. Powinien on mieć przekątną co najmniej 15,6 cala i być wyposażony w matrycę IPS, ponieważ zapewnia ona o wiele lepsze odwzorowanie kolorów i kąty widzenia, aniżeli typowe matryce TN, montowane w większości standardowych laptopów. Przykładem wydajnego sprzętu z matrycą IPS jest MSI WS63 (https://www.kuzniewski.pl/k4447,laptopy-msi-workstation-seria-ws-ws63.html). Inne pożądane parametry to m.in.:
- procesor – najlepiej Intel Xeon, ewentualnie Intel Core i7 lub i9
- RAM – do profesjonalnych zadań jest niezbędne przynajmniej 16 GB pamięci operacyjnej (ale nie zaszkodzi 32 GB lub nawet 64 GB)
- karta graficzna – optymalnym wyborem jest dedykowana karta nVidia Quadro
- dysk – koniecznie szybki i niezawodny nośnik SSD w formacie M.2 o pojemności między 512 GB a 4 T (w zależności od potrzeb)
- dodatkowe zabezpieczenia – np. czytnik linii papilarnych, moduł TPM
Obraz z msi.com