Czym się kierować przy wyborze stacji roboczej?

Graficy, inżynierowie, architekci i inni specjaliści zazwyczaj poszukują sprzętu, który jest w stanie spełnić ich wysokie wymagania odnośnie wydajności i niezawodności. Często bowiem takie osoby korzystają na co dzień z różnych zaawansowanych programów pracujących pod ogromnym obciążeniem (np. do obróbki zdjęć lub projektowania wnętrz). W tym przypadku zdecydowane najlepszym rozwiązaniem jest zakup stacji roboczej, czyli komputera stacjonarnego albo przenośnego, który został zaprojektowany stricte do profesjonalnych zastosowań

Model stacjonarny czy mobilny?

Graficy, inżynierowie, architekci i inni specjaliści zazwyczaj poszukują sprzętu, który jest w stanie spełnić ich wysokie wymagania odnośnie wydajności i niezawodnościPierwszą decyzją, jaką należy podjąć podczas wybierania profesjonalnej stacji roboczej, jest jej konstrukcja. Na rynku znajdziemy zarówno modele stacjonarne, jak i przenośne. Te pierwsze charakteryzują się bardzo wysoką wydajnością, ale jednocześnie mają dużą obudowę i ważą zazwyczaj ponad 20 kg. Są zatem przeznaczone głównie dla specjalistów wykonujących swoje obowiązki zawodowe w biurze lub domu. Z kolei wersje mobilne zapewniają ogromną wygodę użytkowania (mają postać laptopów i ważą maksymalnie 3 kg), polegającą na możliwości ich zabrania np. do klienta w celu zaprezentowania mu projektu. Są co prawda nieco mniej wydajne od stacjonarnych, ale bez problemu poradzą sobie z każdym zaawansowanym zadaniem. Przykładem takiego poręcznego urządzenia jest wyjątkowo lekka stacja robocza MSI WS63 (zaledwie 1,8 kg).

Parametry o największym znaczeniu

Dla profesjonalistów, w tym zwłaszcza grafików i architektów, ogromne znaczenie ma przede wszystkim jakość oraz wielkość ekranu. Powinien on mieć przekątną co najmniej 15,6 cala i być wyposażony w matrycę IPS, ponieważ zapewnia ona o wiele lepsze odwzorowanie kolorów i kąty widzenia, aniżeli typowe matryce TN, montowane w większości standardowych laptopów. Przykładem wydajnego sprzętu z matrycą IPS jest MSI WS63 (https://www.kuzniewski.pl/k4447,laptopy-msi-workstation-seria-ws-ws63.html). Inne pożądane parametry to m.in.:

  • procesor – najlepiej Intel Xeon, ewentualnie Intel Core i7 lub i9
  • RAM – do profesjonalnych zadań jest niezbędne przynajmniej 16 GB pamięci operacyjnej (ale nie zaszkodzi 32 GB lub nawet 64 GB)
  • karta graficzna – optymalnym wyborem jest dedykowana karta nVidia Quadro
  • dysk – koniecznie szybki i niezawodny nośnik SSD w formacie M.2 o pojemności między 512 GB a 4 T (w zależności od potrzeb)
  • dodatkowe zabezpieczenia – np. czytnik linii papilarnych, moduł TPM

 

Obraz z msi.com

About admin