Czy Asus wraca do gry? – laptopy Asus ZenBook Pro UX501

Asus w ostatnim czasie mocno zmienił strategię dotyczącą laptopów. Rozwijane były zwłaszcza serie laptopów dla graczy ROG i małe, konwertowalne urządzenia. Biznesowe serii Pro B i P powoli odchodzą w zapomnienie, bardzo możliwe jednak, że warto przyjrzeć się ZenBookom, zwłaszcza zaprezentowanego w tym roku laptopowi Asus ZenBook Pro UX501.

Co to znaczy Pro?

Asus w ostatnim czasie mocno zmienił strategię dotyczącą laptopów. Rozwijane były zwłaszcza serie laptopów dla graczy ROG i małe, konwertowalne urządzenia

fot. asus.com

Laptopy Asus potrafią być bardzo nierówne. Jednocześnie oferować rozwiązania nowatorskie, wręcz rewelacyjne i narażać użytkowników na borykanie się z oczywistymi wadami. Teoretycznie jednak 15 calowy ZenBook Pro UX501 powinien prezentować wszystko to co najlepsze Asus ma do zaoferowania. Zwłaszcza, że wcale nie jest taki lekki. Z ekranem dotykowym waży około 2,3 kg, bez niego o 250 g mniej. Aluminiowa obudowa prezentuje się jednak doskonale ma jedynie minimalnie ponad 21 mm grubości, mimo iż zmieszczono w niej czterordzeniowy procesor Intel Core i7 4720HQ. Wyposażenie w inne podzespoły również jest imponujące. Matryca od Samsunga o rozdzielczości 3840 x 2160 wykonana w technologii IPS obsługuje do 10 punktów dotyku. Można oczywiście zamienić ją na lżejszy wyświetlacz bezdotykowy lub znacznie tańszy, a wciąż dobry wyświetlacz Full HD. Podczas konfigurowania sprzętu można też wybrać dyski HDD lub SSD i rozszerzyć RAM potencjalnie do 16 GB. W połączeniu z kartą graficzną Nvidia GeForce GTX 960M otrzymujemy na prawdę świetnie wyposażoną maszynę. Patrząc jedynie na specyfikacje powinien to być jednocześnie wydajny notebook biznesowy, laptop dla wymagających graczy i centrum multimedialne, a wszystko to w bardzo smukłej i ekskluzywnej obudowie.

Opinie

Oczywiście z popadaniem w zachwyt warto zaczekać, aż pojawi się więcej niezależnych recenzji które ocenią zarówno wydajność, jak i komfort pracy, wstępnie jednak możemy uznać, że laptopy Asus ZenBook UX501 zasługują na człon „Pro” w nazwie. Zarówno pod względem mocy CPU jak i GPU mamy do czynienia z bardzo mocnym laptopem. Wydaje się, że obudowa tego modelu nagrzewa się trochę za bardzo podczas pracy z pełnym obciążeniem, na zbyt krótko wystarcza też bateria.

Z całą pewnością można natomiast stwierdzić, że Asus ma dobrą klawiaturę i wygodną w użyciu płytkę dotykową.

Czy laptopy Asus ZenBook Pro UX501 podbiją polski rynek? Mogłyby, gdyż wielu młodych biznesmenów jest jednocześnie zapalonymi graczami. Wybierając ten model zyskają urządzenie uniwersalne – wydajne, multimedialne, wykonane z klasą i konfortowe.

 

 

About admin